Jednoduše jak na to?
Třídit papír, plast, sklo a nosit baterky do odběru je v dnešní době poměrně jednoduché. Mám pro vás pár dalších jednoduchých tipů.Kabrňáci si najdou i kontejnér, kam mohou házet tetrapak nebo staré oblečení, a občas si zorganizují čas tak, aby mohli odvézt kovové plechovky nebo nebezpečný odpad do sběrného dvora
Medaili těm, kteří si umí poradit i s biologicky rozložitelným odpadem (žít v paneláku není překážka, jen to chce trochu ochoty, přeorganizování a kreativity).
Mám pro vás ještě další tipy!
1. Nejdůležitější je prevence – minimalizovat jednorázové obaly. Plus přemýšlejte už při nákupu, zda neexistuje stejná potravina stejné kvality v přátelštějším obalem… nebo zda opravdu potřebujete každý rok nový mobil (už jste viděli ten dokument o diamantech z Afriky – Krev v mobilech?:)
2. Pokud nejste schopni hliník recyklovat, pokuste se vyvarovat nákupu potravin balených v hliníku, zn. ALU nebo 41. Ten recyklovatelný plast má v tomhle případě malé bezvýznamné plus (že se dá recyklovat) – jenže ona ta recyklace plastů taky není zrovna růžová vzhledem k jedovaté chemii, co je k tomu potřeba :/ V tom je recyklace kovů či skla více ecofriendly.
3. U tetrapaku kupujte ten bez vrstvy hliníku, potravina může mít o pár dní kratší trvanlivost, ale to nikoho nezabije. Svačiny místo hliníkové folie zabalte do krabiček, nebo alespoň ubrousku a sáčku, který můžete použít víckrát. Možná máte pocit, že to nemá smysl, ale na detailech prostě záleží… ty tvoří celek.
4. A co se týče těch pár víček od jogurtů a obalů od čokolád, paštik a měkkých sýrů, příp. nápojů – ty očistěte a můžete je věnovat třeba nějakému děcku Školy či školky totiž často soutěží ve sběru tenkostěnného hliníku, který pak putuje do firem, které jsou schopné jej recyklovat. Nebo najděte nejbližší sběrné místo, a až pojedete někdy kolem, hliník tam spolu s dalším tříděným odpadem jednou za čas odvezte… zrovna tohle za trochu času a námahy opravdu stojí! A to nemluvím jen o dobrém pocitu
Měla jsem tu také dotaz k umývání plastů a vymývání sklenic…
Takže… stačí jen vyhodit zbytky jídla, vymývat se nemusí. Jen mastné věci a láhve od oleje – říká se, že jestli to nechce člověk vymývat, tak raději ať to hodí do směsáku, že ten olej komplikuje pak recyklaci. Co se týče spotřeby vody – oni na tu recyklaci taky spotřebujou velké množství vody… a o té chemii, kterou použijou na čištění, raději ani nemluvě… recyklace, to není jenom pohádka… ale zatím je to to nejlepší, co máme…
Díky za pozornost všem, kteří dočetli až sem!